Program

Saturday, December 11. Part A: Optimality in Language

Bidirectional vs. Unidirectional Optimization in adults & children

9:30-10:00
Coffee

10:00-10:30
PETRA HENDRIKS:

Online processing of bidirectional optimization

10:30-11:00
HENRIETTE DE SWART:

Telicity features of bare nominals

11:00-11:30
HENK ZEEVAT:

Parity and Automatic Self-Monitoring

11:30 - 12:00
Break

12:00-12:30
GERALDINE LEGENDRE & PAUL SMOLENSKY:

Modeling comprehension of personal pronouns: Bidirectional vs. Unidirectional Optimization in adults & children

12:30-13:00
PAUL SMOLENSKY:

Embedding OT grammars in neural networks: Discrete and gradient effects in production

13:00-14:30
Break

14:30-15:00
GERLOF BOUMA & RUBEN VAN DE VIJVER:

Pluralization in German: a challenge for frequency-based learning

15:00-15:30
LOTTE HOGEWEG:

Optimality Theoretic Lexical Semantics

15:30-16:00
MANFRED KRIFKA:
An optimality-theoretic treatment of the hedonic implicatures of 'taste' and 'smell'

______________________________________________________

Sunday, December 12. Part B: Geometric Approaches to Cognition

9:30-10:00
Coffee

10:00-10:30
STEFAN EVERT:

Some mathematical insights into distributional semantic models

10:30-11:00
STEFAN KIEBEL:

A hierarchy of time-scales and the brain

11:00-11:30
PETER BEIM GRABEN:

Stable heteroclinic sequences as a paradigm for dynamic psycholinguistics

11:30-12:00
Break

12:00-12:30
HARALD ATMANNSPACHER:

The Necker-Zeno model

12:30-13:00
SONJA SMETS:

Dynamic conditionals as a unifying setting for information change: From quantum logic to dynamic belief revision

13:00-14:00
Break

14:00-14:30
REINHARD BLUTNER:

Geometric models of meaning and compositionality

14:30-15:00
STEFAN FRANK:

The dynamics of incremental sentence comprehension: A situation-space model

_______________________________________________________

Monday,  December 13. Part B: Geometric Approaches to Cognition

9:30-10:00
Coffee

10:00-10:30
PETER GAERDENFORS & MASSIMO WARGLIEN:

Using conceptual spaces to model actions and events

10:30-11:00
ANTON BENZ & ALEXANDRA STREKALOVA:

Conceptual spaces for matching and representing preferences

11:00-11:30
Break

12:00-12:30
EDUARDO MIZRAJI:

Modeling the cognitive spatio-temporal operations using associative memories and multiplicative contexts

12:30-13:00
PAUL SMOLENSKY:

Embedding the discrete within the continuous: Processing implications of tensor product representations for linguistic production

13:00
Coffee